Artykuł

Kolarstwo klasyczne
Kolarstwo klasyczne

Wraz z udoskonaleniem roweru i rozwijaniem przez nie coraz większych prędkości powstała idea, aby stworzyć sport opierający się właśnie na przemieszczaniu się z przy pomocy roweru.

Już w roku 1900 powstała UCI, czyli Międzynarodowa Unia Kolarska, która miała zajmować się wszelkiego rodzaju regulacjami dotyczącymi przepisów i organizowaniem zawodów w tym nowo powstałym sporcie. Od samego początku siedziba UCI znajduje się na terenie neutralnej Szwajcarii. Aż do roku 1989 była to organizacja bardzo tradycyjna i dopuszczała do organizacji zawodów tylko te najstarsze dyscypliny wchodzące w skład sportów rowerowych.

Od momentu swojego powstania aż do dnia dzisiejszego UCI zaaprobowało i ustaliło przepisy do kilkunastu różnych odmian sportu rowerowego, które to wchodzą w skład dyscypliny ogólnej znanej jako kolarstwo klasyczne.

Do najpopularniejszych rozgrywanych obecnie dyscyplin należą kolarstwo szosowe, torowe, oraz przełajowe, które są najbardziej tradycyjnymi i najdłużej rozgrywanymi dyscyplinami w tym sporcie, oraz nowo powstałe (dopuszczone dopiero w roku 1989) kolarstwo górskie, BMX, czy też cyklotrial. Każda z nich charakteryzuje się wyjątkowością i odmiennością przepisów, i dla każdej organizowane są oddzielne zawody, które rozgrywają się na całym świecie. Wszystkie te dziedziny UCI stara się obecnie "obsługiwać" na równych zasadach, tj. organizować mistrzostwa świata, puchar świata, ustalać reguły sprzętowe oraz udzielać licencji zawodniczych i prowadzić ranking zawodników zawodowych.

Jednymi z najciekawszych dyscyplin dopuszczonych przez UCI i wchodzących w skład kolarstwa klasycznego jest kolarstwo artystyczne, które przypomina nieco balet na rowerze, oraz piłka rowerowa. Dyscypliny te są jednymi z najmłodszych wchodzących w skład dyscyplin kolarstwa klasycznego i na chwilę obecną najmniej popularnymi.

Od roku 1900 do dnia dzisiejszego sport rowerowy stał się bardo popularną dyscypliną i doczekał się wielu prestiżowych zawodów w których udział biorą najlepsi zawodnicy z całego świata. Od początku swojego powstania sport ten zdobywał coraz większe rzesze fanów i do chwili obecnej wielu z nich podjęło stałą współpracę z UTC pomagając w rozwijaniu tej dyscypliny.

Podobne

Gdzie zatrzymać się w stolicy?

Jeżeli jesteście turystami, bądź też w sprawach służbowych jesteście zmuszeni do tego żeby odwiedzić naszą stolicę, musicie bardzo dobrze rozejrzeć si...
Czytaj więcej >>

Kwiaty w kuchni

Okazuje się, że kwiaty na talerzu nie służą tylko i wyłącznie jako dekoracja. Takich jadalnych gatunków jest bardzo wiele. Mogą być bardzo słod...
Czytaj więcej >>

Pozycjonowanie - skuteczna forma reklamy

Pozycjonowanie powoduje, że nasz strona www jest łatwo znajdowana w wyszukiwarkach przez użytkowników, dzięki czemu nasza firma odbierana jest ...
Czytaj więcej >>